Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kraju...    /     Plener Plastyczny    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Plener Plastyczny

Plener Plastyczny pod nazwą „Beskidzkie Klimaty”w Ustroniu.

W dniach od 28.08. do 05.09.2021 r. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych,
Koło Miejskie nr 12  z Katowic organizuje Ogólnopolski  Plener Plastyczny pod nazwą „Beskidzkie Klimaty”w Ustroniu. Na Plener ten zaproszeni zostali twórcy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Tak Art Silesia w Tychach, twórcy i sympatycy wym. Stowarzyszenia, w tym członkowie : Koła Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych w Wołominie, Częstochowy, Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  i Koła  Miejskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach. 
Powyższa impreza objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta  Miasta Katowice – 
dr Marcina Krupę. Uczestnicy Pleneru zakwaterowani będą w Domu Wczasowym „Globus”
w Ustroniu-Jaszowcu. Komisarzem Organizacyjnym wym. Pleneru jest W-ce Prezes Zarządu Koła -Ewa Macek, W pow. Plenerze, który ma charakter ogólnopolski weźmie udział 19 Twórców     ( 17 artystów malarzy,1 pirograf i 1 poeta) wraz z osobami towarzyszącymi i członkami SE i RP. Ogółem Plener będzie liczył 79 osób. Twórcy z pewnością utrwalą w swoich pracach piękno architektury i przyrody gór Beskidów i jego okolic.


Poniżej zamieszczamy sylwetki Twórców-uczestników Pleneru Plastycznego pt.” Beskidzkie Klimaty”.


Arkadiusz Konaszewski  ps. "Konar" z Częstochowy. Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art   z siedzibą w Tychach. Od ponad 40 lat zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym i rysunkiem piórkiem. Tematami jego prac są pejzaże, architektura i martwa natura. Brał udział w kilkunastu plenerach malarskich: (Mielnie, Polańczyku, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka oraz w wielu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, oraz na terenie miasta Tychy w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza" TSM OSKARD, a także w Warszawie, Wołominie, Tłuszczu, Koszalinie i w Mielnie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość. Ostatnio zdobył nagrodę publiczności w Pierwszym  Przeglądzie Sztuki i Rękodzieła "Powiązania 2016", zorganizowanym przez Klub Osiedlowy ORION TSM Oskard w Tychach. Jego prace  znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. 

Krystyna Bileńki z Zaczernia koło Rzeszowa. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Filii UMCS w Rzeszowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, założycielem i do 2017 roku Prezesem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie. Maluje od 30 lat. Tematy do prac czerpie z podróży i obserwacji otoczenia, inspirując się przyrodą, pejzażem, naturą. W swojej twórczości zachowuje realizm. Jej ulubione techniki to olej, suchy pastel malowanie na jedwabiu. Jest autorką 12 wystaw indywidualnych w Rzeszowie, Poznaniu Łodzi, Strzelcach Opolskich i Wołominie. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych na terenie całego kraju. Laureatka nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz USA i Niemczech. Animatorka kultury, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.
Tadeusz Krzysztof Knyziak z Warszawy. Wiersze publikuje pod pseudonimem artystycznym Coobus.  Autor tomików wierszy: Chwile i Światłocienie, a także współautor almanachów i antologii wydanych przez stowarzyszenia i portale literackie: Grzechy niepopełnione.  Od kilku lat związany z Przyjaznym Portalem Literackim Ósme Piętro. Zamieszcza wiersze w internetowych grupach poetyckich: Ogród Poetów, Pisz i czytaj wiersze, jak również w Grupie poetyckiej im. Zbigniewa Herberta. Prowadzi blog archiwalny własnej twórczości coby99.bloog.pl. Od 2014 roku pojawił się w konkursach poetyckich, znacząc swój udział licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Był także jurorem w konkursie Portalu Literackiego Fabrica Librorum. Członek Warszawskiego II Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz nieformalnego Klubu Poszukiwaczy Słowa w Piasecznie pod Warszawą. W swojej poetyckiej twórczości preferuje lirykę i tradycyjne formy rymowane, nie stroni jednak od form bardziej współczesnych. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Gabriela Czarnecka z Wołomina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Maluje od 1994 Preferuje technikę suchych pasteli, szczególnie tematy takie jak: pejzaże, kwiaty i martwą natura. Autorka kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu plenerów malarskich, w tym międzynarodowych oraz licznych wystaw zbiorowych. Od dziecka interesuje się wycinanką ludową. Stworzyła własną, autorską, koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Prowadzi warsztaty z wycinanki dla dzieci i dorosłych. Jest członkiem Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie oraz członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Warszawie.

Ewa Rudnicka z Piły. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach.
Z zawodu kreślarz techniczny. Chciała zostać plastykiem, ale przez większość życia zajmowała się domem, wychowywaniem dzieci. W tym czasie wykonywała dzieła sztuki, ale z włóczki. Przez dwa lata uczyła się malarstwa w Domu Kultury w Pile w pracowni malarstwa. Ulubiona technika to malarstwo olejne , akwarela i pastele. Tematy jakie podejmuje w swoich pracach to krajobrazy, kwiaty i zwierzęta. Próbowała też malować na szkle. Od 2002 roku uczestniczka plenerów malarskich w Unieściu i Skokach. Członek Założyciel Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w KWP w Poznaniu. Brała udział w kilkunastu wystawach  zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach, w Szkole Policji w Katowicach Piotrowicach, SDK Tęcza w Tychach, MDK Nr 2 w Tychach,  oraz  w Poznaniu, w Koszalinie i w Unieściu.

Małgorzata Kadelska z Olsztyna. Studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i otrzymała dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej i historii sztuki.
W 1996r. otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni Kjestuta Bereźnickiego z anaksem z rysunku u Marii Targowskiej na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Od 2000r. pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, wykłada projektowanie, historię sztuki ogrodowej dla architektury krajobrazu. Od 1996r. prowadzi pracownię plastyczno-projektową .Należy do Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Specjalizuje się w wieloformatowym malarstwie sztalugowym, rysunku, grafice warsztatowej oraz projektowaniu wnętrz i architektury krajobrazu. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich.
Jej prace wystawiane były na wielu wystawach zagranicznych, jak np. USA, Niemcy, Holandia, Belgia, Hiszpania, a także w kraju. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.

Albin Rożej z Raciąża koło Tucholi. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się rysunkiem oraz malarstwem w technikach suchej pasteli i oleju. Tematami jego prac są postaci ludzkie i konie oraz martwa natura. Uczestnik kilku plenerów oraz wystaw zbiorowych, w tym
w galeriach: Szkoły Policji w Katowicach, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”. Uczestnik wielu plenerów malarskich organizowanych przez wym.Stowarzyszenie.

Janina Szalimow z Pucic. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym. Tematami jej prac są pejzaże i martwa natura. Członek Klubu Twórców „Pasja” w Szczecinie oraz uczestnik warsztatów plastycznych Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie. Brała udział w kilku plenerach oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach i SDK Tęcza w Tychach. Uczestniczka plenerów malarskich w: Unieściu, Polańczyku, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym n/Wisłą i Soczewce k/Płocka.

Teresa Urbanowska z Wołomina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Biznesu, Nauki i Kultury. Dziennikarz i sekretarz redakcji tygodnika Życie Powiatu Wołomińskiego oraz portalu internetowego www.zyciepw.pl, a także dziennikarz i reporter Tygodnika Wołomińskiego. Maluje od dawna, najchętniej tworzy ikony oraz wykonuje szydełkiem serwetki i obrusy. Organizatorka i uczestniczka warsztatów plastycznych w Wołominie. Brała udział w kilku plenerach oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach na terenie Wołomina i Jadowa, a także na Górnym Śląsku w placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach i klubach Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSKARD. Animatorka kultury, współtwórca, organizator i komisarz plenerów plastycznych w Powiecie Wołomińskim. Uczestniczka wielu plenerów organizowanych przez wym.Stowarzyszenie

Barbara Zatorska ze Szczecina. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym. Tematami jej prac są pejzaże i martwa natura. Uczestnik warsztatów plastycznych Fundacji Kultury i Sportu „Prawobrzeże” w Szczecinie. Brała udział w kilku plenerach oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach i SDK Tęcza w Tychach. Uczestniczyła w 4 plenerach malarskich organizowanych przez wym. Stowarzyszenie. Laureatka wielu nagród.

Danuta Rasińska. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach Rodowita Wołominianka. Maluje od 1992 r. Od kilku lat jej pasją stało się malowanie na porcelanie. Jej mentorką i nauczycielką była   wielu plenerów w Sadownem -  artysta plastyk pani Danuta Mitraszewska. Spod ręki koleżanki Danuty wychodzą cudeńka, które cieszą oko osób, które je oglądają.  Najważniejszym motywem jej prac są konie. Jeździ po stadninach, żeby je uwiecznić. Kocha je. Robi zdjęcia, bo tak łatwiej jest jej je później malować. Uwielbia albumy z końmi. Zamyka się wtedy w pokoju, przegląda je i znajduje ten właściwy motyw. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych w: Wołominie,  Kuligowie, Chrzęsnem, Mielnie oraz w 2021 roku w Polańczyku. Prowadzi warsztaty z malarstwa na porcelanie – współpracuje w tym zakresie z Domem Kultury w Jadowie, Dąbrówce, Skansenem w Kuligowie i Ośrodkiem Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie. Ostatnio, przeprowadziła takie warsztaty dla naszych twórców podczas wrześniowego pleneru Silesia Tak w Mielnie w 2020 roku Do tej pory uczestniczyła w dwóch plenerach naszego stowarzyszenia. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: w USA, w Kanadzie, w Austrii, w Australii i we Francji. 

Anna Wilczyńska z Wołomina. Jej talent malarski ujawnił się na Ogólnopolskim Plenerze Plastycznym w Soczewce k/Płocka. Jej ulubiona technika malarska to pastele. Głównie maluje martwą naturę. Uczestniczy w licznych spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez znane, wołomińskie malarki: Gabrielę Czarnecką i Teresę Urbanowską.

Piotr  Solis  z Wodzisławia Śl. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w 
Tychach i członek Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. Przygodę z malarstwem jako pasją będącą wytchnieniem od pracy zawodowej rozpoczął stosunkowo niedawno, bo 8 lat temu. Obecnie tworzy swoje prace na płótnach, drewnie, płytach przy użyciu farb akrylowych. W swojej twórczości podpatruje pociągnięcia ręki mistrzów epoki realizmu oraz malarzy współczesnych. W swoich pracach przedstawia zapomnianą polską wieś, dawny Wodzisław Śl.-Rynek, a przede wszystkim kwiaty. Szuka wciąż własnego stylu. Wiosną 2017r. zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt.” Impresje w szarościach” zorganizowanym w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Uczestnik kilku plenerów malarskich 
W: Mielnie, Bartkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/ Płocka oraz wystaw zbiorowych, a także indywidualnych na terenie Wodzisławia Śl. ,m.in. na terenie Biblioteki Śląskiej, Muzeum, Centrum Kultury oraz w br. w obchodach 100 rocznicy Święta Policji w Katowicach.

Ryszard  Maresz z  Orzesza. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach. Jego pasje to wypalanie w drewnie zwane pirografią i aktywny udział w środowisku rycerstwa. Oprócz wypalania i podrzeźbiania drewna stosuje na nim rysunek ołówkiem lub innymi środkami kryjącymi. Najczęstszymi motywami jego prac są postacie, zwierzęta, architektura oraz  loga i symbole turniejów rycerskich i festynów. Ciągle poszukuje nowych technik i tematów do swoich prac. Potrafi wykorzystać piasek z bałytyckich plaż, czy też kolorowe szkiełka oszlifowane przez morskie fale. Swoje prace prezentował na wielu wystawach i podczas licznych przedsięwzięć kulturalnych. Olbrzymią kolekcję prac poświęconym tematyce ptaków drapieżnych jego autorstwa można zobaczyć w „Sokolarni” na Górze Czantorii w Ustroniu. Uczestniczył w kilku plenarach, m.in. w: Mielnie, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka, mentor kultury, uczestnik i współorganizator imprez rycerskich i festynów na terenie całego kraju.
Janina-Inka Rutkowska z Katowic. Sympatyk Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach i członek Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. Urodziła się na Pomorzu. Emerytowany pedagog. Od 2000 roku zaczęła uczyć się samodzielnie rysunku i akwareli. Jest członkiem Grupy Twórczej ATEL i ER w Żorach, gdzie tworzy pod kierunkiem malarki Ewy Rotter-Płóciennikowej. Uprawia malarstwo sztalugowe głównie w technikach oleju i akrylu.. Szczególnie upodobała sobie pejzaż i martwą naturę. Brała udział w kilku plenerach malarskich: w Barkowej k/Nowego Sącza, Zakopanem, Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/ Płocka i wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. in. na terenie Katowic.
Sylwester  Jach z Kielc. Maluje od przeszło 40 lat. Rysunek i malarstwo w Miejskim Ognisku Plastycznym w Kielcach pod kierunkiem Romana Harajdy. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach jako członek kilku klubów plastyków przy kieleckich domach kultury. W latach 1974-77 pobierał naukę podstaw. W latach 1997 -2004 prowadził sekcję plastyczną przy Telekomunikacji Polskiej „Pastele. Po odejściu z TPSA pracował w delegacji w kilku krajach Europy, w wolnych chwilach malował miejscowe pejzaże. Obecnie udziela się w klubie Seniora. Stosuje technikę olejną i akwarelową. Wielokrotnie uczestniczył w plenerach malarskich, m. in. w: Kazimierzu Dolnym, Soczewce k/Płocka, Mielnie, Polańczyku. Jest sympatykiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. i Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach.
Grażyna Waryszak z Gliwic. Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach i członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art w Tychach. Mieszka i tworzy w Gliwicach .Będąc na emeryturze, od kilku lat rozpoczęła rzeźbienie w drzewie lipowym i korze. Od roku zainspirowało ją malowanie na płótnie akrylem, gwaszem, pastelami oraz praca akwarelą. Maluje pejzaże kwiaty. Próbowała malowania na porcelanie. Ciągle poszukuje swojego stylu. Uczestniczyła w plenerach: w Soczewce k/Płocka, Mielnie i w Polańczyku.
Wiesława Prętkiewicz z Rogożnika. Rysowaniem zajmowała się od dziecka. W latach szkoły średniej należała do kółka plastycznego. Poznawała tajniki rysunku, malowanie farbami olejnymi i akwarelami. Maluje okazjonalnie: pejzaże, kwiaty, konie. Stosuje technikę malarską: akryl i farby olejne. Aktywnie działa w Sekcji Twórców przy Kole Miejskim SE i RP w Katowicach. Uczestniczyła w 3 ogólnopolskich plenerach plastycznych w Zakopanem, Kazimierzu Dolnym n/Wisłą i w Soczewce k/Płocka, organizowanych przez wym. Stowarzyszenie.
Wojciech Śluzek z Katowic. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął w 2014 r. biorąc udział w zajęciach grupy plastycznej „POCOIDLAKOGO” powstałej przy Miejskim Domu Kultury „Południe” w Katowicach Filia nr 4 w Podlesiu. Opiekunem artystycznym grupy jest artysta plastyk Sonia Botor-Pryszcz. Pod jej przewodnictwem poznawał główne nurty malarskie, techniki malarskie, podstawy perspektywy, itd. Maluje różnymi technikami, jednakże najbardziej bliska jest akwarela. I to jej poświęca najwięcej czasu próbując doskonalić tę technikę. Jest sympatykiem Koła Miejskiego SE i RP w Katowicach. Uczestniczył w ogólnopolskich plenerach malarskich organizowanych przez wym. Koło.

                                                                               KOMISARZ  ORGANIZACY  PLENERU
                                                                                                   EWA    MACEK                             


Projekt i wykonanie: InforpolNET