ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2018    /     Mysłowice: Wizyta w Sztolni Czarnego Pstrąga    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Mysłowice: Wizyta w Sztolni Czarnego Pstrąga

24 listopada 2018 r. koleżanki i koledzy z Koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach udali się na zaplanowaną wycieczkę do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od podziemnego przepływu łodziami 600 – metrowego odcinka pomiędzy szybami Ewa i Sylwester XIX – wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk.

Chodnik odwadniający tarnogórskie podziemia zwany sztolnią wykuty został w skale dolomitowej na głębokości ok. 20 – 30 metrów, w zależności od ukształtowania terenu.

Po zakończeniu rejsu udaliśmy się do jedynej w Polsce trasy turystycznej, która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie tej wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku.

Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wys. ok. 140 cm, to pozostałość po działającej do początku XX wieku królewskiej kopalni kruszców Fryderyk.

Szlak dla turystów liczy 1740 metrów i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na długości 270 m.

Warto zaznaczyć, że 9 lipca 2017 r. podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, opisane wyżej obiekty w Tarnowskich Górach zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczkę przebogatą we wrażenia, które z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci, zakończyliśmy smacznym obiadem w pobliskiej restauracji.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET