ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kraju...    /     Archiwum 2018    /     KATOWICE : Konferencja " DŁUGOWIECZNI… ."    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

KATOWICE : Konferencja " DŁUGOWIECZNI… ."

20 października 2015 roku w godzinach popołudniowych w Muzeum Śląskim

w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona seniorom. Spotkanie otworzył Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego przy udziale Alicji Knast, dyrektora Muzeum Śląskiego.

Wprowadzenia do dyskusji dokonała Katarzyna Staszak redaktor naczelna „Tylko Zdrowie”, tygodnika „Gazety Wyborczej”.

Zaproszeni do dyskusji goście to: Beata Małecka – Libera, sekretarz stanu

w ministerstwie zdrowia; Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego; Jolanta

Kwaśniewska, prezes zarządu fundacji Porozumienie bez Barier; dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki ds. geriatrii, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach; Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski w skoku o tyczce i promotor aktywności fizycznej w każdym wieku.

Zasadnicze pytanie, jakie postawiono podczas panelu to: Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?

Podczas tego panelu poruszone zostały takie tematy jak:

Jak na rosnącą liczbę osób starszych przygotowany jest system opieki zdrowotnej? Jakie działania społeczne mogą wspierać stan zdrowia i samopoczucie osób starszych? Jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem, instytucjami, urzędami, samorządami i edukacją w związku z coraz większą liczbą osób starszych?

W trakcie dyskusji można było zadawać pytania z sali i takowe padały, a ich przekrój był różnorodny, odnoszący się do problemów życia codziennego.

Marszałek Wojciech Saługa zabierając głos w dyskusji poinformował o pracach na rzecz powołania do życia Śląskiej Rady Senioralnej oraz ustanowienia Śląskiej Karty Seniora.

W drugiej części konferencji wystąpili eksperci, którzy wraz z zebranymi uczestnikami konferencji wypracowali najważniejsze postulaty, które docelowo będą mogły posłużyć gminom, powiatom, samorządom wojewódzkim i wszystkim zainteresowanym działaniem na rzecz usprawnienia polityki senioralnej.

W konferencji udział wzięli między innymi Alina i Mieczysław Skowronowie, którzy reprezentowali Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Mysłowicką Radę Seniorów.

Po zakończeniu konferencji organizatorzy zaprosili na gorący posiłek wszystkich chętnych oraz umożliwili zwiedzenie zasobów Muzeum Śląskiego.

 

Tekst i zdjęcia: Alina i Mieczysław Skowronowie

 

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET