Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Siemianowice Śląskie: Wycieczka do Wisły    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Siemianowice Śląskie: Wycieczka do Wisły

 W dniach od 26 do  28 sierpnia 2022r. Zarząd Koła nr 31  Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych z siedzibą w Siemianowicach Śląskich  zorganizował dla 35 członków i sympatyków,  3 dniowy wyjazd do Wisły i okolic( transport 2 busami) w powiązaniu z odnową biologiczną, zwiedzaniem ziemi beskidzkiej woj. śląskiego i integracją z tamtejszą społecznością lokalną.( program  wycieczki został zrealizowany w 100 %).
W wyjeździe integracyjnym brali również udział członkowie Koła nr 30 SE i RP z Częstochowy.
Uczestnicy wycieczki zakwaterowani byli w uroczym pensjonacie „Słoneczny Gród” w Wiśle Głębce.
W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili: górę Żar( wjazd i zjazd koleją szynową),podziwiali paralotniarzy, szybowce, piękne widoki roztaczające się na Beskid Mały a także elektrownię w Porąbce. Przy tak pięknej, słonecznej pogodzie nie mogło zabraknąć rejsu statkiem po Jeziorze Żywieckim, który sprawił uczestnikom wycieczki ogromną radość, zwłaszcza po pandemii COVID-19. Kolejnym, bardzo ciekawym punktem zwiedzania było Muzeum Browaru Żywieckiego w Żywcu, po którym oprowadzał  i ciekawie opowiadał przewodnik a na koniec prezentacji była degustacja piwa.Do Wisły wracaliśmy przez malownicze miejscowości: Koniaków, Istebną i przełęcz Kubalonkę.
Po zakwaterowaniu się w wym. pensjonacie i obiedzie, członkowie wycieczki odpoczywali i przygotowywali się do kolejnej atrakcji - uroczystej kolacji z muzyką i tańcami, na którą przybyła zaproszona, nasza zaprzyjaźniona dr Ewa Piaskowska – Prezeska Stowarzyszenia Aktywni Silesia z Katowic a także społeczna doradczyni Prezydenta Miasta Katowice ds. równego traktowania w Katowicach, z którą od wielu lat współpracujemy na rzecz Seniorów. Pani dr Ewa Piaskowska wręczyła Prezesce Koła nr 31 SE i RP w z siedzibą w Siemianowicach Śląskich- Ewie Macek Podziękowanie za dotychczasową, wieloletnią, wzorową współpracę na rzecz środowiska senioralnego.  Wszyscy bawili się do późnych godzin wieczornych, zwłaszcza, że było wiele wspaniałych konkursów. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zrelaksowani, pozbyli się negatywnych napięć po pandemii.
W drugim  dniu wspólnego pobytu integracyjnego było zwiedzanie z przewodniczką wnętrz zamku Prezydenta RP i przyległej kaplicy w Wiśle Czarnej, zapory na jeziorze Czerniańskim a w godzinach popołudniowych wspaniała 1,5 godzinna odnowa biologiczna- Tropikana na basenach i jacuzzi w Aquaparku w hotelu Gołębiewskim w Wiśle. Uczestnicy wycieczki wieczór spędzili na biesiadzie grillowej w towarzystwie społeczności lokalnej( właścicieli pensjonatu, sąsiadów  a także wśród załogi z Ukrainy, która przygotowała bardzo smaczne potrawy dla grupy. Było dużo śmiechu, wróżb i wspaniałej zabawy.
W trzecim dniu z żalem opuszczaliśmy miejsce cudownego wypoczynku i udaliśmy się w drogę powrotną przez Przełęcz Salmopol do Szczyrku, gdzie uczestnicy wycieczki skorzystali z  ponad godzinnego czasu wolnego. Końcowym punktem zwiedzania były Ogrody Kapias w Goczałkowicach Zdroju, w których członkowie grupy spacerowali ponad 2 godziny i podziwiali ogrody: japoński, skandynawski, sensoryczne itd. Na koniec ucztą był wspaniały obiad na terenie wym. Ogródów Kapias, wspólne zdjęcie i powrót do Katowic.
Należy zaznaczyć, że głównym celem wym. zadania publicznego było umożliwienie członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia ( w tym 21 osobom zamieszkałym w Katowicach i pozostałym woj. Śląskiego) zorganizowanie wypoczynku , poprawy stanu psychicznego ,zrelaksowaniu się po pandemii COVID-19.  I cel ten został osiągnięty.
Najważniejsze, że 3 dniowy wyjazd integracyjny członków i sympatyków SE i RP Koła nr 31 z siedzibą w Siemianowicach Śląskich  do Wisły i okolic przyniósł rezultaty realizacji zadania publicznego w postaci: zwiedzania uroczej ziemi beskidzkiej woj. śląskiego, integracji całej grupy z tamtejszą społecznością lokalną w powiązaniu z wspólnym biesiadowaniem i zabawą a także odnową biologiczną. Z pewnością wyjazd ten stał się 
oprócz jego walorów rekreacyjno- wypoczynkowych , źródłem nowych pomysłów i inspiracji dla członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia do podejmowania kolejnych działań i aktywizowania się na rzecz własnej społeczności lokalnej.
Ogromne słowa podziękowania należą się dla: Prezydenta Miasta Katowice i pracowników Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice za przyznanie środków dofinansowania w postaci Małego Granta, dzięki którym zrealizowano powyższe zadanie publiczne.

Opr. Ewa Macek

zdjęcia: Krystyna Kuta i Jacek Świderski

 

Link do prezentacji wycieczki: https://www.youtube.com/watch?v=adl3NHcKYdo

opr. Jacek Świderski

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET