Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     MYSŁOWICE : W Mysłowicach o emerytach i nie tylko ……. .    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

MYSŁOWICE : W Mysłowicach o emerytach i nie tylko ……. .

 19 stycznia 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Mysłowicach na prośbę Mieczysława Skowrona, prezesa Koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach miało miejsce kolejne już robocze spotkanie z prezydentem miasta Mysłowice, Panem Edwardem Lasokiem. Podczas spotkania omówiono szereg kwestii dotyczących funkcjonowania emerytów i rencistów w przestrzeni społecznej w ramach organizacji pozarządowych. Zwrócono uwagę na możliwość odpisu 1% z podatku dochodowego na rzecz różnego rodzaju stowarzyszeń, w tym Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Ponadto wskazano na możliwości szerszego niż dotychczas udziału emerytów i rencistów policyjnych z Mysłowic w uroczystościach związanych z lokalnymi obchodami „Święta Policji” w roku bieżącym i w latach następnych. Nie od dzisiaj wiadomo, że władze samorządowe miasta Mysłowice co roku wspierają materialnie tego rodzaju obchody i jak oświadczył prezydent Edward Lasok, nic nie stoi na przeszkodzie, by mogli w nich uczestniczyć w pewnym zakresie emeryci i renciści policyjni. Tematyka ta będzie w najbliższym okresie czasu przedmiotem rozmowy z komendantem miejskim Policji w Mysłowicach.

Podczas spotkania poinformowano prezydenta miasta Mysłowice o terminie Walnego Zebrania naszego Koła, który zapowiedział swój udział w Zebraniu.

 

11 lutego 2016 roku na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Niepełnosprawnych „AKTYWNI RAZEM” w Mysłowicach, Pani Stefanii Kozioł wizytę złożył Mieczysław Skowron, prezes Koła SEiRP w Mysłowicach w towarzystwie Andrzeja Makowskiego, pierwszego wiceprezesa Koła.

Podczas spotkania pani prezes zapoznała swoich gości z działalnością Stowarzyszenia „AKTYWNI RAZEM” oraz z planami na 2016 roku. Zaproponowała współpracę dotyczącą ew. wspólnych przedsięwzięć natury turystyczno – kulturalnej.

Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie „AKTYWNI RAZEM” liczy około 700 członków i tak jak sugeruje jego nazwa jest rzeczywiście bardzo aktywne w swej działalności. Współpracując ze sobą, na bazie własnych doświadczeń można się wiele nawzajem nauczyć.

Prezes, Pani Stefania Kozioł aktywnie działała jako prezes zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, obecnie jest prezesem honorowym Towarzystwa. Głównie z jej inicjatywy po latach starań w Mysłowicach – Wesołej 28 stycznia b. r. odsłonięta została tablica przypominająca o istnieniu w tej dzielnicy podobozu KL Auschwitz - Birkenau. Był to obóz pracy przymusowej „Fiirstengrube”, który istniał w latach 1943 – 1945. W obozie przebywało 1300 więźniów, którzy pracowali przy budowie nowej kopalni i wydobyciu węgla. Podczas likwidacji podobozu 27 stycznia 1945 roku zginęło 234 więźniów, część z nich została rozstrzelana przez esesmanów, pozostali zmarli w płomieniach w podpalonym baraku.------

 

Opracował: Mieczysław Skowron

/ prezes Koła w Mysłowicach/

 


Projekt i wykonanie: InforpolNET