Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Siemianowicach Śląskich koło 31 - PLENER    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Siemianowicach Śląskich koło 31 - PLENER

                                SPRAWOZDANIE  Z  VI OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU

                             PLASTYCZNEGO pt. ‘CZAR ROZTOCZA” w ZWIERZYŃCU

 

 

W dniach od 23.09.- 01.10.2023 r. Zarząd Koła nr 31 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śląskich zorganizował VI Ogólnopolski Plener Plastyczny pt.: „Czar Roztocza” w Ośrodku Wczasowo- Szkoleniowym „Zacisze” w Zwierzyńcu, ul. Rudka 5B. Powyższe przedsięwzięcie zostało objęte  Honorowym Patronatem Burmistrza Zwierzyńca- Urszulę Kolman.

                  Na pobycie integracyjnym w OWSZ „ZACISZE” w Zwierzyńcu, ul. Rudka 5B ( zakwaterowanie i wyżywienie) w terminie od 23.09.- 01.10.2023r. przebywało ponad 60 osób, w tym: 20 członków Koła nr 31 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych z Siemianowic Śląskich, 19 twórców (17 malarzy, poeta i pisarka) z całego kraju, m. in. z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „Silesia Tak Art w Tychach, 13 członków Koła SE i RP z Wołomina i 8 członków z KST„Dwójka” z Katowic, na czele z Wiceprezesem- Marianem Stoleckim oraz zaproszeni goście. Wszyscy uczestnicy przyjechali na własny koszt. Komisarzem Organizacyjnym wymienionego Pleneru była, jak co roku – Ewa Macek- Prezeska Koła nr 31 SE i RP w Siemianowicach Sląskich i Wiceprezeska ZOW SE i RP w Katowicach, która odpowiadała za cały program pobytu uczestników turnusu. Program ten został zrealizowany w 100 %.

Głównym celem  wym. zadania była integracja środowiska seniorskiego miasta Katowice  z seniorami

z innych regionów kraju, a także pobyt wypoczynkowy pocovidowy, który z pewnością sprawił pozytywne oddziaływanie na uczestnikach (poprawa psychiki), w powiązaniu z warsztatami twórców amatorów( członków i sympatyków Koła).                 

Motywem przewodnim integracji środowiska seniorów były 4 dniowe warsztaty w postaci pracy twórczej. Malowanie przepięknych miejsc Roztoczańskiego Parku Narodowego miało niesamowity wpływ poprzez odnalezienie sposobu wyrażania siebie, wzrost samooceny, koordynacji, a nawet umiejętności poznawczych .Malowanie jest sztuką dla osób niezależnie od wieku. „Malarstwo jest milczącą poezją a poezja  - mówiącym malarstwem”, to motto, które przyświecało podczas wym. przedsięwzięcia. Czas spędzony podczas wspólnej pracy miał również bardzo korzystny i terapeutyczny wpływ na relacje międzyludzkie. Szczególnie  przy relaksujących odgłosach natury: rzek, łąk, lasów to były idealne warunki, by puścić wodze fantazji i poczuć swobodę tworzenia przy sztalugach. Czar pięknego Roztocza uczestnicy wym. Pleneru porównywali do krajobrazu w Toskanii, stąd nazwa: „polska Toskania”. 

7 dniowa wystawa prac twórców zorganizowana w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, ul. Słowackiego 2 i wernisaż poplenerowy ( prace wykonane na Plenerze) wraz z poczęstunkiem w dniu 29.09.2023r. w  wym. Centrum Kultury , na który przybyli zaproszeni przez Zarząd Koła: Burmistrz Zwierzyńca- Urszula Kolman,  Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Rodziny Urzędu Miasta Katowice- Małgorzata Moryń- Trzęsimiech, reprezentująca Pana Prezydenta Miasta Katowice – Jerzego Woźniaka, Dyrektor TVS z Katowic- Małgorzata Piechoczek, Dyrektor CK i BP z Gminy Zamość- Elżbieta Stankiewicz, Dyrektor Centrum Kultury w Zwierzyńcu- Edyta Sadło. Wśród licznie zaproszonych gości byli przedstawiciele: organizacji pozarządowych z Zwierzyńca, Katowic, Lublina, mieszkańcy Zwierzyńca oraz sympatycy środowiska seniorskiego. Przybyła też telewizja oko.press, która filmowała pow. przedsięwzięcie i przeprowadziła wywiady z: Panią Burmistrz i Panią Prezes Koła. Bardzo interesująca okazała się prezentacja sylwetek Twórców i Komisarza Organizacyjnego Pleneru( opracowana przez: Ewę Macek i Jacka Świderskiego), ich wykonane prace na wystawie i wernisażu poplenerowym, z którą można zapoznać się  pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=hvC9EN60LDA. Prezeska Koła- Ewa Macek wręczyła Paniom: Burmistrz Zwierzyńca- Urszuli Kolman i Dyrektor Centrum Kultury- Edycie Sadło, w imieniu Prezesa ZOW SE i RP w Katowicach  medale z okazji 30-lecia ZOW SE i RP w Katowicach oraz prace poplenerowe twórczyni- Krystyny Bileńki z Rzeszowa i twórcy- Antoniego Omiotka z Zamościa. Z kolei Komisarz Organizacyjny Pleneru wraz z Panią Burmistrz, Dyrektor TVS i Dyrektor Centrum Kultury wręczyły Twórcom pamiątkowe dyplomy i upominki. W imieniu Zarządu Koła- Prezeska Ewa Macek podziękowała Pani Burmistrz za objęcie Honorowym Patronatem wym. Pleneru, Pani Naczelnik WPS z Miasta Katowice za przyznanie dotacji na pow. przedsięwzięcie, wszystkim sponsorom, zaproszonym gościom za przybycie i dotychczasową współpracę, zaangażowanie na rzecz środowiska seniorskiego. Uczestnicy wernisażu podziwiali piękne prace twórców i delektowali się regionalnymi potrawami.

Pani Burmistrz wraz z Panią Dyrektor Centrum Kultury w Zwierzyńcu bardzo wysoko oceniły organizację, profesjonalizm, prace Twórców pow. Pleneru, czego wyrazem było  zaproszenie  organizatora- Koło nr 31 SE i RP z Siemianowic Śląskich i Twórców na kolejne Plenery Malarskie, do uroczego Zwierzyńca. Pięknym podsumowaniem tego dnia była uroczysta kolacja ( przepyszne potrawy), przy muzyce z tańcami w Ośrodku „Zacisze” w Zwierzyńcu.

Należy zaznaczyć, że 30 września br. W CK i BP w gminie Zamość i w Zwierzyńcu odbyły się 2 uroczyste spotkania( z poczęstunkiem) z pisarką światowej sławy- Ewą Kassalą, której powieści oddają klimat i atmosferę zamierzchłej epoki- starożytnego Egiptu, silnych kobiet Biblii i czasów Mieszka I. Wydarzenia te cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników turnusu, w tym twórców i także mieszkańców Zwierzyńca i Zamościa.

Ponadto inspirujące było spotkanie  26 września br. w CK i BP w Zwierzyńcu  z  poetą z Warszawy- „Coobusem”,- Tadeuszem Krzysztofem Knyziakiem, którego poezja jest znana w całym kraju.

Oprócz twórczych warsztatów, spotkań kulturalnych, wystawy i wernisażu dla całej grupy Zarząd Koła zorganizował 1 wycieczkę autokarową do Zamościa. Przewodniczka oprowadzała grupę przez 3 godziny po zabytkach Zamościa: katedra, twierdza, synagoga, Rynek, a w czasie wolnym podziwialiśmy zabytki- perełki tego uroczego miasta i delektowaliśmy się pyszną kawą, lodami i ciastem w przytulnych kawiarenkach. W drodze powrotnej do Zwierzyńca zatrzymaliśmy się w Szczebrzeszynie, aby sfotografować się z tradycyjnym „Chrząszczem”.

Miłym i wyróżniającym akcentem pow. przedsięwzięcia było spędzenie kilku godzin z Panią Burmistrz Zwierzyńca, która była naszym przewodnikiem. Dzięki uprzejmości Pani Burmistrz- Urszuli Kolman, zwiedziliśmy zabytkowy „kościółek na wodzie”, budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej obecne Gimnazjum  Leśne, pobliski park. Jej duża wiedza i bardzo ciekawa historia Zwierzyńca na zawsze pozostanie w naszej pamięci i z pewnością powrócimy w te urocze strony. Uczestnicy Pleneru zwiedzili też z przewodnikiem zabytkowe muzeum browaru wraz degustacją piwa. W pamięci pozostaną też urocze zakątki, takie jak : echo stawów, wieże widokowe, z których obserwować można było koniki polskie.

Uczestnicy Pleneru odwiedzili też pobliskie urocze zakątki Roztocza, jak: zagrodę w Guciowie- skansen wsi roztoczańskiej, muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach i pobliskie cerkwie.

Wspaniałym dopełnieniem zwiedzania Roztocza był kilkugodzinny spacer 30 września br. w gminie Susiec, podziwianie tzw. Rebizantów -Szumów na Tanwi- kaskad wodnych w jesiennym krajobrazie i pobliskich okolic.

Czas wolny na Plenerze część uczestników spędziła na wspaniałej ponad 2 godzinnej przejażdżce, w 2 osobowych kajakach po rzece Wieprz, podziwiając w słońcu urocze zakola rzeki i pobliskich lasów.

Wzorem integracji i wspaniałej zabawy środowiska seniorskiego członków z Katowic, woj. śląskiego, Wołomina i twórców z całego kraju było spotkanie grillowe w dniu- 24.09.br., które przebiegały w miłej atmosferze, wspaniałym, regionalnym poczęstunku  i przy taktach wspaniałej muzyki . Ponadto pięknym wspomnieniem pozostaną  integracyjne, śpiewne, taneczne wieczory przy akompaniamencie gitarzysty i wspaniałego barda- Mariana Stoleckiego.

Uczestnicy wym. Pleneru bardzo dobrze ocenili organizację pow. przedsięwzięcia i zapowiedzieli chęć uczestnictwa w  kolejnym wspólnym integracyjnym wyjeździe w przyszłym roku.

Pobyt wypoczynkowy - pocowidowy Seniorów w powiązaniu z warsztatami twórczymi- Plenerem bardzo zintegrował środowisko członków i sympatyków  Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych , Koła nr 31 z Siemianowic Śląskich,  Twórców z całego kraju. Włodarze Zwierzyńca i Katowic bardzo wysoko ocenili powyższe przedsięwzięcie, a zwłaszcza Ogólnopolski Plener Plastyczny pn. : ”Czar Roztocza”, objęty Patronatem Honorowym Burmistrza Zwierzyńca. Wielkie słowa uznania dla organizatora, zwrócono uwagę na duży profesjonalizm, a poziom prac twórców zastał wysoko oceniony i wyróżniony. Głównym celem wymienionego przedsięwzięcia była popularyzacja dorobku artystycznego środowiska twórców oraz integracja przez sztukę z seniorami, sympatykami SE i RP, mieszkańcami  i twórcami, a także utrwalanie w twórczości piękna architektury i przyrody Roztoczańskiego Parku Narodowego i okolic.

Przedsięwzięcie to jednoznacznie potwierdziło, że współpraca z samorządami miast, organizacjami pozarządowymi może przyczynić się do wspólnej integracji środowiska Seniorów.

Należy podkreślić, że wszystkie te przedsięwzięcia miały miejsce  przy obchodach 30 rocznicy powstania Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Osiągnięty został cel realizacji zadania publicznego, czyli: „Integracja środowiska seniorskiego miasta Katowice”, m. in. w dużej mierze przez wsparcie finansowe ( Małego Granta) Prezydenta Miasta Katowice, z OPP ZG SE i RP w Warszawie, za co serdecznie DZIĘKUJEMY.

Relacja z pobytu na wym. Plenerze - https://www.youtube.com/watch?v=Z8TEFJXIvT4 oraz relacja i wywiad

z Prezeską – Ewą Macek w aktualnościach TVS Katowice: https://tvs.pl/informacje/czar-roztocza-prace-artystow-zachwycaja/ .

Zapraszamy na stronę internetową Koła 31 SE i RP w Siemianowicach Śląskich- www.seirp.org.pl

Do zobaczenia za rok.

Opr. Ewa Macek, Jacek Świderski

zdjęcia : Michał Szynol, Krystyna Kuta, Ewa Macek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET