Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Polemiki, opinie i przemyślenia...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2018    /     A. Podgórski : FIO. Nieznana i niewykorzystana możliwość...    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

A. Podgórski : FIO. Nieznana i niewykorzystana możliwość...

                 W dniu, kiedy piszę te kilka zdań, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło kolejny konkurs dla organizacji pozarządowych w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Zastanawiam się czy jakakolwiek organizacja z SEiRP weźmie w nim udział.  Czy zechce sięgnąć po możliwości przedstawienia atrakcyjnych pomysłów i zdobycia pieniędzy na ich realizacje?
                Obawiam się, a raczej jestem stuprocentowo przekonany, że nie. Będziemy dalej siedzieć z założonymi rękoma i narzekać, że brakuje funduszy, a jedyną drogę ich pozyskania upatrywać w składkach członkowskich, opłatach beneficjentów imprez i refundacjach z fundusz socjalnego.
Tymczasem pieniądze dosłownie „leżą na ulicy”, tylko trzeba się po nie schylić. Dlaczego nasze organizacje tego nie robią? Odpowiedz jest prosta, aczkolwiek niezbyt przyjemna: bo im na tym nie zależy, bo nie potrafią, bo się nie znają na procedurach konkursowych. 
                   Z tych samych przyczyn nie uczestniczą w konkursach ofert na zadania publiczne ogłaszanych corocznie przez gminy i urzędy marszałkowskie, a z własnej woli nie występują o małe granty na sfinansowanie mądrych, atrakcyjnych, pożytecznych przedsięwzięć.
            Być może w roku wyborczym należałoby się pochylić i nad tym problem, a poprzez zachęty i szkolenia odmienić ów nieprzyjemny stan rzeczy. 
                                                                                            Adam K. Podgórski

 


Projekt i wykonanie: InforpolNET