ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     MYSŁOWICE - BĘDZIN : W 13. rocznicę śmierci sierżanta Grzegorza Załogi…    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

MYSŁOWICE - BĘDZIN : W 13. rocznicę śmierci sierżanta Grzegorza Załogi…

7 sierpnia 2016 roku w Będzinie odbyła się uroczystość poświęcona tragicznie zmarłemu na służbie sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Uroczystość miała charakter religijny.

13 lat temu z 9 na 10 sierpnia na trzeciej zmianie rozpoczął służbę sierż. Grzegorz Załoga, policjant służby patrolowo – interwencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Była to jego ostatnia służba przed urlopem. Niestety, służby nie dokończył, urlopu nie rozpoczął. Około godziny 23-ej zgodnie z dyspozycją dyżurnego KPP w Będzinie udał się wraz z kolegą radiowozem na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie sprawcy mieli dokonać napadu rabunkowego. Po zasięgnięciu informacji od pokrzywdzonego niezwłocznie udali się w pościg za sprawcami. Po krótkim czasie zlokalizowali uciekających dwóch sprawców, którzy w ciemności, w trudnym terenie rozbiegli się w różnych kierunkach. Sierżant Grzegorz Załoga pobiegł za jednym z uciekających przez nieużytki. Praktycznie nie widział uciekającego, słyszał jedynie szum i szelest porastającego teren różnego zielska.

W pewnym momencie z kierunku uciekającego padł strzał. Sierż. Grzegorz Załoga trafiony kulą w głowę zginął na miejscu. Pozostawił w rozpaczy najbliższych, przyjaciół, kolegów ze służby. To tragiczne wydarzenie odbiło się echem w kraju i zagranicą. Młody człowiek, wzorowy policjant poświęcił Ojczyźnie wszystko co miał… . Cześć Jego Pamięci!

 

Uroczystości ku czci Ś.p. sierż. Grzegorza Załogi organizowane przez miejscową Policję i Kościół odbywają się każdego roku w Będzinie. W tym roku w uroczystości oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów ze służby, licznie przybyłych mieszkańców Będzina udział wzięli m.in. nadinspektor dr Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta Będzina i powiatu będzińskiego, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji, komendanci miejscy i powiatowi Policji, nadinspektor w stanie spoczynku Kazimierz Szwajcowski, były zastępca komendanta głównego Policji oraz byli komendanci Policji powiatu będzińskiego.

Emerytów i rencistów policyjnych reprezentowali Alina i Mieczysław Skowronowie.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

 

 

 

 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET