Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z prac Zarządu Wojewódzkiego    /     20. rocznica tragicznej śmierci policjanta    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

20. rocznica tragicznej śmierci policjanta

20. rocznica tragicznej śmierci policjanta sierż. Grzegorza Załogi

 

6 sierpnia 2023 roku w Będzinie odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć sierż. Grzegorza Załogi, policjanta Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Policjant zginął podczas wykonywania obowiązków służbowych w pościgu za sprawcą napadu rabunkowego. Został śmiertelnie postrzelony przez bandytę w głowę z broni palnej. Zginął na miejscu. Była to jego ostatnia służba na zmianie nocnej z 9/10 sierpnia 2003 roku, po której miał rozpocząć urlop wypoczynkowy. Sprawca zabójstwa został zatrzymany i aresztowany. Został skazany prawomocnym wyrokiem na karę 25 lat pozbawienia wolności. Przedtem był wielokrotnie karany sądownie za przestępstwa kryminalne, w tym napady rabunkowe.

 

Pierwsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, gdzie przed pamiątkową tablicą delegacje złożyły kwiaty, zapalono znicze. Druga część uroczystości miała miejsce w kościele p. w. Świętej Trójcy w Będzinie. Uroczystej mszy przewodniczył Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe KWP w Katowicach i KPP w Będzinie oraz Orkiestra Reprezentacyjna KWP w Katowicach.

 

Na uroczystość przybyli m. in.: rodzice zamordowanego policjanta,

parlamentarzyści, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, nadinspektor Roman Rabsztyn, władze samorządowe, policjanci, emeryci policyjni oraz mieszkańcy powiatu będzińskiego.

 

Emerytów i rencistów policyjnych reprezentowali m. in. nadinspektor w st. spoczynku Kazimierz Szwajcowski, Mieczysław Skowron, prezes ZOW SEiRP w Katowicach z małżonką, Paweł Tobolik, prezes Koła SEiRP w Będzinie.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: obsługa medialna uroczystości z KPP w Będzinie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET