ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     CHORZÓW : Pożegnanie podpułkownika w st. spocz. Kazimierza Grabczaka    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

CHORZÓW : Pożegnanie podpułkownika w st. spocz. Kazimierza Grabczaka

27 lutego 2016 roku na cmentarzu w Chorzowie odbył się pogrzeb ppłk w st.spocz. Kazimierza Grabczaka. W uroczystości pożegnania wzięli udział również policyjni emeryci.

W uroczystości pogrzebowej prowadzonej przez mistrza ceremonii Michała Goździka, uczestniczyła żona Natalia, członkowie rodziny, przyjaciele oraz grono emerytów policyjnych. Nad mogiłą, słowa pożegnania wygłosił Andrzej Jąder- Prezes Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Chorzowie.

Podpułkownik w st. spocz. Kazimierz Grabczak w czasie II wojny światowej był partyzantem Batalionów Chłopskich. W 1947 roku wstąpił do Milicji Obywatelskiej w Częstochowie. Po ukończeniu Szkoły Oficerskiej w Szczytnie został przeniesiony do Komendy Miejskiej MO w Chorzowie. Służbę w tej jednostce pełnił do 1970 roku, odchodząc na emeryturę ze stanowiska Naczelnika Wydziału Kryminalnego. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a następnie został członkiem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polickiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu ppłk Kazimierz Grabczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, licznymi medalami państwowymi i resortowymi. Otrzymał również liczne medale za walkę podczas II wojny światowej.

Przez wiele lat był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Został wyróżniony Honorową Odznaką Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach oraz odznaką „Za Zasługi dla SEiRP” z dyplomem.

Ppłk Kazimierz Grabczak zmarł po długotrwałej chorobie, w wieku 91 lat. Ze swoją małżonką Natalią byli razem na dobre i złe przez 66 lat.

 

Justyna Dziedzic. Rzecznik Prasowy KMP w Chorzowie

 

 

Projekt i wykonanie: InforpolNET