ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kraju...    /     Archiwum 2018    /     OGÓLNOPOLSKI PLENER PLASTYCZNY - ZAWOJA 2015    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

OGÓLNOPOLSKI PLENER PLASTYCZNY - ZAWOJA 2015

 

W dniach od 2 do 12 października 2015 roku w Ośrodku Wczasowym „Krakus” Zawoja – Widły 1819 województwo małopolskie miał miejsce Ogólnopolski Plener Plastyczny zatytułowany „Babie lato pod Babią”. Organizatorem tej imprezy był Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych z siedzibą w Katowicach. Komisarzami organizacyjnymi byli Krzysztof Szala z żoną Małgorzatą. Tematem przewodnim tworzonych prac była kobieta i jej piękno. Do udziału w plenerze zaproszono osoby związane ze Środowiskiem Policji, w tym emerytów i rencistów policyjnych z całego kraju. Do Zawoi przyjechało 13 artystów, w tym ośmioro malarzy, dwoje fotografików, rzeźbiarz, pirograf oraz poeta. Podczas pleneru uczestnicy korzystali z miejscowych atrakcji: zabiegi w OW „Krakus” (masaże, wizyty w grocie solnej), imprezy z muzyką na żywo (dwie zabawy taneczne oraz grill ognisko w szałasie), wyprawa na baseny termalne w Orawicy na terenie Słowacji, wycieczki górskimi szlakami, w tym na Babią Górę, a także zwiedzanie miejscowych galerii sztuki i multimedialnego muzeum „Korona Ziemi” poświęconego wspinaczkom wysokogórskim. Oprócz tego dla uczestników pleneru oraz wczasowiczów przygotowano wieczorek poetycki z udziałem Krzysztofa Knyziaka ps.Cobus – poety, uczestnika pleneru. Artyści pomimo tylu atrakcyjnych zajęć znaleźli też chwile na tworzenie. Dowodem na to że nie marnowali czasu była zorganizowana w dniu 11 października 2015 roku wystawa dorobku plenerowego podczas której zaprezentowali ponad 50 prac.

Podczas uroczystego wernisażu w imieniu Organizatora pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników pleneru wręczył ppłk.w st.spocz. Piotr Stypa - Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach. Prezes dodatkowo uhonorował podinspektora Krzysztofa Szalę pamiątką w postaci okolicznościowego kafelka wydanego z okazji XXV – Lecia SEiR Policyjnych, zaznaczając że w ten sposób chce podziękować w imieniu Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach oraz emerytów i rencistów Policji Garnizonu Sląskiego za pracę społeczną na rzecz Organizacji, oraz profesjonalną realizację zadań związanych z kierowaniem od blisko 8 lat pracą komisji socjalnej ds.emerytów i rencistów policyjnych KWP w Katowicach.

Twórcy podziękowali Prezesowi Piotrowi Stypie za organizację tego niewątpliwie wyjątkowego w skali województwa przedsięwzięcia kulturalnego, oraz zobowiązali się do zaprezentowania prac na jednodniowej wystawie w dniu 15 grudnia 2015 roku w siedzibie ZW SEiR Policyjnych w Katowicach. W imieniu artystów komisarz pleneru Krzysztof Szala wręczył na ręce szefa O.W. „Krakus” Pana Janusza Tatary przepiękną pracę wykonaną przez artystkę Gabrielę Czarnecką – emerytowaną policjantkę z KMP w Wołominie (podinsp.w st.spocz. ).

W plenerze udział wzięli artyści w osobach: Krystyna Bileńki z Rzeszowa-Zaczernie (malarka), Teresa Białek ze Szczecina (malarka), Bożena Kasprzak ze Szczecina (malarka), Gabriela Czarnecka z Wołomina (malarka), Arkadiusz Konaszewski ps.Konar z Częstochowy (malarz, rysownik), Stefan Krawczyk z Warszawy (malarz), Albin Rożej z Tucholi (malarz), Małgorzata Szala z Tychów (fotograf), Jerzy Białek ze Szczecina (fotograf) Mirosław Pasewicz z Rudy Śląskiej (rzeźbiarz), Ryszard Maresz z Orzesza (pirograf), Krzysztof Knyziak ps.Cobus z Warszawy (poeta) oraz Krzysztof Szala z Tychów (malarz).

Warto zaznaczyć, że wszyscy uczestnicy pleneru pokryli w całości koszty przyjazdu oraz pobytu w OW „Krakus”, oraz korzystali z własnego czasu wolnego, dlatego należą się im szczególne podziękowania za to, że bez wsparcia finansowego promowali nasze stowarzyszenie.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET