Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     Mysłowice::19. rocznica tragicznej śmierci    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Mysłowice::19. rocznica tragicznej śmierci

W 19. rocznicę tragicznej śmierci policjanta sierżanta Grzegorza Załogi… .

 

7 sierpnia 2022 roku w Będzinie odbyły się uroczystości poświęcone tragicznie zmarłemu na służbie policjantowi, sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Pierwsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, gdzie przy obelisku z tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Będzinie w asyście sztandarów i kompani honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczysta msza w intencji Ś. p. sierż. Grzegorza Załogi oraz wszystkich policjantów, którzy zginęli na służbie. Uroczystej mszy przewodniczył ks. dr Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej, który od 11 lat jest Diecezjalnym Duszpasterzem Policji.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, że 19 lat temu z 9 na 10 sierpnia na trzeciej zmianie rozpoczął służbę sierż. Grzegorz Załoga, policjant służby patrolowo – interwencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Była to jego ostatnia służba przed urlopem. Niestety, służby nie dokończył, urlopu nie rozpoczął. Około godziny 23-ej zgodnie z dyspozycją dyżurnego KPP w Będzinie udał się wraz z kolegą radiowozem na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie sprawcy mieli dokonać napadu rabunkowego. Po zasięgnięciu informacji od pokrzywdzonego niezwłocznie udali się w pościg za sprawcami. Po krótkim czasie zlokalizowali uciekających dwóch sprawców, którzy w ciemności, w trudnym terenie rozbiegli się w różnych kierunkach. Sierżant Grzegorz Załoga pobiegł za jednym z uciekających przez nieużytki. Praktycznie nie widział uciekającego, słyszał jedynie szum i szelest porastającego teren różnego zielska.

W pewnym momencie z kierunku uciekającego padł strzał. Sierż. Grzegorz Załoga trafiony kulą w głowę zginął na miejscu. Pozostawił w rozpaczy najbliższych, przyjaciół, kolegów ze służby. To tragiczne wydarzenie odbiło się echem w kraju i zagranicą. Młody człowiek, wzorowy policjant poświęcił Ojczyźnie wszystko co miał, rotę policyjnego ślubowania wypełnił do końca.

Cześć Jego Pamięci!

 

Uroczystości ku czci Ś.p. sierż. Grzegorza Załogi i innych policjantów, którzy oddali życie podczas służby, organizowane przez miejscową Policję i Kościół odbywają się każdego roku w Będzinie. W tym roku w uroczystości oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów ze służby, licznie przybyłych mieszkańców Będzina udział wzięli m.in. parlamentarzyści; władze samorządowe miasta Będzina i powiatu będzińskiego; nadinspektor Paweł Dobrodziej, zastępca Komendanta Głównego Policji; przedstawiciele KWP w Katowicach i we Wrocławiu; komendanci miejscy i powiatowi Policji, nadinspektor w stanie spoczynku Kazimierz Szwajcowski, były zastępca komendanta głównego Policji oraz byli komendanci Policji powiatu będzińskiego, w tym inspektor Policji w st. spocz. Mieczysław Skowron, ówczesny przełożony sierż. Grzegorza Załogi.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET