ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     MYSŁOWICE : Śląskie dla seniora czyli SENIORALIA 2016    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

MYSŁOWICE : Śląskie dla seniora czyli SENIORALIA 2016

W dniach 8–9 maja 2016 r. na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie pod patronatem Wojciecha Saługi - marszałka województwa śląskiego, w ramach pierwszych
w regionie śląskim tzw. „Senioraliów” zorganizowany został V kongres „Obywatel Senior”.

Z wypowiedzi marszałka wynikało, że kongres będący próbą stworzenia seniorom nowych możliwości i zachęty do spełniania osobistych aspiracji, wpisał się już do kalendarza stałych imprez w Parku Śląskim. Hasłem przewodnim kongresu było zmienianie myślenia o osobach starszych, bowiem seniorzy to nie problem, lecz wielki potencjał.

W niedzielę 8 maja około godz. 14.00 kongres rozpoczął się od sztuki. Na scenie zaprezentowały się śpiewające zespoły senioralne z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, lecz szczególnym zainteresowaniem cieszył się występ teatralny zespołu „Wesołe Kumoszki"
z Chorzowa, który zaprezentował fragment spektaklu „10 Kobiet i On”.

Ponadto w tym dniu odbywały się liczne pokazy, warsztaty i prezentacje jak choćby Kongresowe graffiti XXL, malowanie ekotoreb, tworzenie ekobiżuterii, Akademia Zdrowej Kanapki, Design na widelcu – warsztaty kulinarne z Top Chefem, Rodzinny Park Zabaw, Akademia Ruchu Drogowego, Miasteczko Funduszowe, Miasteczko Senioralne, Nordic walking, Warsztaty rękodzieła, Mistrz kierownicy i inne.

W poniedziałek 9 maja od godz. 9.30 w muzeum Górnośląski Park Etnograficzny miały miejsce warsztaty o tematyce "Na naukę nigdy nie jest za późno", "Gminy Przyjazne Seniorom", "O tym się nie mówi".

W kongresie wzięło udział wiele autorytetów, które podzieliły się swoją wiedzą na temat problemów i zagadnień dotyczących osób starszych jak: prof. Violetta Skrzypulec Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Maria Zrałek przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, Bożena Borowiec dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej woj. śląskiego, mł. insp. Krzysztof Kazek pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, Jolanta Kwaśniewska z fundacji „Porozumienie bez Barier”, dr Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, prof. Monika Jagielska z Wydziału Prawa i Administracji UŚ czy dr Aleksandra Ziembińska Buczyńska z Politechniki Śląskiej.

Z ramienia mysłowickiego koła nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w kongresie uczestniczyli Alina i Mieczysław Skowron.

Bogaty w treści program kongresu oraz szereg dostępnych informatorów, poradników, opracowań i druków z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, pozytywnie wpłynie na przyszłość seniorów, a tego typu inicjatywy w obliczu starzejącego sie społeczeństwa są ze wszech miar potrzebne.

 

Opracował: Zbigniew Ziomka na podstawie relacji Aliny i Mieczysława Skowron

Zdjęcia: Alina i Mieczysław Skowron

 

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET