ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     JASTRZĘBIE ZDRÓJ : Wycieczka do Raciborza     /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

JASTRZĘBIE ZDRÓJ : Wycieczka do Raciborza

Dnia 23.04 br. Zarząd Koła zorganizował autokarową wycieczkę do Raciborza, w której udział wzięło liczne grono członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia. Wycieczkę specjalnie zorganizowano w tym dniu, ze względu na odbywający się na Zamku Piastowskim w Raciborzu, IV Zamkowy Jarmark: kwiatów, żywności ekologicznej i rękodzieła.

Pierwszym etapem zwiedzania była XIII-wieczna kaplica pod wezwaniem Świętego Tomasza Becketa. Upamiętnia ona spór między księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem, a biskupem Tomaszem II, który schronił się na raciborskim Zamku, obleganym przez wojska książęce. Zwiedziliśmy zamek Piastowski - dawną siedzibę książąt raciborskich, siedzibę kasztelana, a od 2. połowy XII w. księcia raciborskiego. Zabawnym akcentem dla nas zwiedzających, była możliwość przebierania się w zbroje rycerskie i stroje z tej epoki. Obiad zjedliśmy w restauracji zamkowej mieszczącej się w podziemiach domu książęcego Zamku Piastowskiego.

Następnie zgodnie z planem udaliśmy się do jednego ze starszych na ziemiach polskich browaru z roku 1567, gdzie zapoznaliśmy się z techniką produkcji piwa raciborskiego, nie broniliśmy się również przed jego degustacją. 

W czasie wolnym udaliśmy się na dziedziniec zamkowy, gdzie na scenie plenerowej wystąpił m. in. zespół „Hetmańscy Sarmaci” z Zamościa, wykonujący pieśni staropolskie i utwory biesiadne w nowoczesnych aranżacjach. Biesiada na zamkowym dziedzińcu prowadzona była przez charyzmatycznego konferansjera z nutką humoru i dowcipu Zespół był ubrany w oryginalne stroje huculskie. Wycieczka była udana, pogoda dopisała, a my we wspaniałych humorach wracaliśmy do domu.

Tekst: Renata Żabińska

Foto: Bogdan Żabiński

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET