ZARZĄD WOJEWÓDZKI
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Z kół terenowych...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2016    /     RUDA ŚLĄSKA : Wystawa malarstwa Krzysztofa Szali    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

RUDA ŚLĄSKA : Wystawa malarstwa Krzysztofa Szali

W Galerii KrekotMiejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej pokazano wystawę wybranych prac malarskich i rysunków tuszem, Krzysztofa Szali z Tychów. Ekspozycję przygotowała Klaudia Goczok, a z inicjatywą wystąpił Adam K. Podgórski, członek Koła SEiRP w Rudzie Śląskiej, rzecznik prasowy ZW SEiRP w Katowicach.

Artysta, na przekór zimowej aurze wybrał do pokazania publiczności, obrazy o cieplnych, wręcz gorących barwach, z pięknymi egzotycznymi kobietami i podzwrotnikowymi zwierzętami.

Krzysztof Szala, jest funkcjonariuszem KWP w Katowicach, przewodniczącym Sekcji Socjalnej, na co dzień blisko współpracującym z SEiRP. O wczesnych lat stykał się ze sztuką. Już jako pięcioletnie dziecko potrafił przy użyciu ołówka odwzorowywać obrazy, które wisiały na ścianach w domu babci, w Iwanowicach. W dzieciństwie pomagał przygotowywać rysunki, które służyły jako kolorowanki w przedszkolu. W rodzinnym domu na jednej ze ścian pokoju, który dzielił z rodzeństwem, namalował przy użyciu farb pastelowych obraz przedstawiający tropikalną dżunglę pełną zwierząt oraz ze słynnymi postaciami z filmów o Tarzanie.

Zainteresowanie technikami plastycznymi, a przede wszystkim techniką malarstwa olejnego i akrylowego rozpoczął w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy, zainspirowany szkołą malarzy francuskich, stworzył cykl prac pt. „Twarze”. W maju 2002 roku został odznaczony „Medalem Błękitnego Gryfa”, za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki
w województwie zachodniopomorskim. W latach 2000-2015 uczestniczył w kilkudziesięciu plenerach malarskich o charakterze międzynarodowym i krajowym oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Od pięciu lat, co roku bierze udział w cyklicznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej „Art. Naif Festiwal” w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Aktualnie tworzy obrazy pełne ciepłych barw o różnorodnej tematyce. Wcześniej ograniczał się do prac poświęconych Afryce, do czego zainspirowała go zdecydowana kolorystyka tego kontynentu, jak i pierwotne piękno drzemiące w jego mieszkańcach. Tworzy także rysunki przy użyciu tuszu. W czarno-białej scenerii dokumentuje miejsca, architekturę i obiekty, które powoli znikają z otaczającej nas rzeczywistości. Stworzył imponującą kolekcję prac o tematyce kolejowej, którą wielokrotnie wystawiał pod tytułem: „Tam, gdzie zatrzymał się czas”.

Krzysztof Szala oprócz tego, że tworzy, jest znanym animatorem kultury. Jego dodatkową pasją jest organizowanie plenerów plastycznych, gdzie często bywa również ich komisarzem. Ostatni plener. w którym uczestniczyli twórcy środowisk policyjnych odbył się w Zawoi, pod patronatem Piotra Stypy, prezesa ZW SEiRP w Katowicach. Pokłosie konkursu pokazano na wystawie towarzyszącej obrazom śląskiego ZW SEiRP w dniu 15 grudnia 2015 r.

Tekst i zdjęcia: Barbara Podgórska

 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET