Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów
i Rencistów Policyjnych w Katowicach
Jesteś tutaj Aktualności    /     Polemiki, opinie i przemyślenia...    /     ARCHIWUM    /     Rok 2018    /     Wilhelm Grudzień i Ryszrd Wiśniewski: Dwadzieścia lat minęło... Jubileusz powołania Koła nr 13 SEiRP w Jastrzębiu Zdroju . 1993 - 2013    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Lompy 19, 40-038 Katowice

Wilhelm Grudzień i Ryszrd Wiśniewski: Dwadzieścia lat minęło... Jubileusz powołania Koła nr 13 SEiRP w Jastrzębiu Zdroju . 1993 - 2013

Minęły zaledwie trzy lata od dnia (16 lipiec 1990 rok), kiedy to na wniosek Komitetu Założycielskiego, skierowany do I Wydziału Cywilnego Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie zostało zarejestrowane nasze Stowarzyszenie, a już w Jastrzębiu Zdroju powstaje koło, zrzeszające emerytów i rencistów policyjnych.

Okrągłe rocznice, zwane często jubileuszowymi, pozwalają zastanowić się nad przebytą drogą, zwłaszcza, że na początku nie była ona wcale taka łatwa.

Dzięki zaangażowaniu oraz społecznej pracy nielicznej w tym czasie grupy, można było mówić o sukcesie. Cele Stowarzyszenia określał dosyć szczegółowo statut, z którymi większość emerytów i rencistów się utożsamiała.

Najważniejszym zadaniem był wzrost ilościowy członków oraz uporządkowanie spraw organizacyjnych. Nie zawsze warunki zewnętrzne były dla nas korzystne. Wystarczy wspomnieć sprawę uprawnień emerytalnych, które stały się solą w oku kolejnych ekip rządzących. Zmieniono płacową waloryzację na cenową i zabrano dodatek na remont mieszkania.

Zarząd Koła ukierunkował swoje działania na sprawy socjalno-bytowe, zdrowotne, rozwój turystyki krajowej i zagranicznej dla członków oraz rodzin. Turystyka i rekreacja połączona z wypoczynkiem stała się znaczącą ofertą. Organizowano wycieczki objazdowe jednodniowe oraz trzydniowe, odwiedzając atrakcyjne turystycznie miejsca; Bieszczady, Sudety, Beskidy, Tatry, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Pustynię Błędowską, Kotlinę Kłodzką i wiele innych. Podejmowano ciekawe wyprawy zagraniczne na Litwę, Ukrainę Czechy i Słowację, dzięki czemu poznaliśmy Wilno, Troki, Kowno, Lwów, Krzemieniec, Pragę, Ołomuniec, Ostrawę, Liptowski Mikulasz, Beszenową i Tatralandię .

Umowa o wzajemnej współpracy Weteranów Policyjnych Republiki Czeskiej a Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policyjnych w Polsce nie jest tylko formalnym zapisem, ponieważ w pracy naszych organizacji coraz częściej liczą się spotkania integracyjne bratnich stowarzyszeń. Współpracę nawiązano również ze Związkiem Zawodowym Policjantów na Litwie, którzy odwiedzili nasz region zwiedzając Beskid Śląski oraz Tatry.

W Jastrzębiu Zdroju zorganizowano I Wojewódzkie Szachowe Mistrzostwa SEiRP w Katowicach, z udziałem przyjaciół z Czech.

Z naszej organizacji wywodzi się aktualny prezes ZG SEiRP oraz Przewodniczący WKR w Katowicach., zarazem członek Komisji do spraw kontaktów zagranicznych jak i  Komisji statutowej.

Za wzorowe wykonywanie zadań i obowiązków oraz aktywną działalność na rzecz Stowarzyszenia członkowie Koła otrzymali wiele wyróżnień od ZG SEiRP jak również ZW SEiRP. Miłym akcentem zakończono jubileuszowy rok 2013. We współzawodnictwie na najaktywniejsze koła zajęliśmy drugie miejsce w województwie śląskim.

 

 

 


Projekt i wykonanie: InforpolNET